БИОГРАФИЧНА СПРАВКА
Куклен театър „Георги Митев „ – Ямбол е своеобразен културен център за духовното израстване на младите хора.
На 27 март 1957 година, Международния ден на театъра се състои първото куклено-театрално представление в града.
В края на 1970 г. с Указ на Министерския съвет на Република България, театърът се утвърждава като държавна културна институция.
През август 2007 г. с Указ на Президента на Република България театърът получава името на именития куклен актьор Георги Митев.
Гордост е, че театърът е успял да премине през всички превратности на времето. Днес е сред първите куклени театри в България с утвърдена слава не само у нас, но и в чужбина. Продукцията на театъра се е изнасяла и изнася далеч зад пределите на страната – Полша, Италия,Франция, Германия, Япония, Щвеция, Белгия, Русия, Унгария, Узбекистан, Турция, Сърбия, където получава високо признание за своето изкуство.
С мюзикъла „Приказка за чистотата” театърът става носител на Голямата награда на международното жури на куклено-театралния фестивал „ Двама са малко, трима са много ” – Пловдив 2000 и Преходната статуетка на Фондация „ Холандия ” за източно-европейско изкуство.
За участието си в Седмия международен фестивал на екологията „Бачка Паланка” – 2001 ,отново „Приказка за чистотата” театърът получава наградата за приятелство с децата на Войводина и подарък Златната книга на Нейно кралско височество принцеса Елисавета Караджорджевич.
През 2002 г. Куклен театър – Ямбол получава високото отличие – Златен герб на град Ямбол за принос в развитието на куклено-театралното изкуство.
През 2003 г. на Националния куклено-театрален фестивал „ Михаил Лъкатник ” е присъдена на театъра колективна актьорска награда за спектакъла „Червенокосият Джайлс от Хам ”.
През 2005 г. постановката „Цветове” получава няколко персонални награди и наградата на Областна администрация – Ямбол.
През м. ноември 2005 г. Куклен театър – Ямбол е включен в образователен проект на 17 район на Будапеща, наброяващ 250 000 жители.
През 2006 г. фестивалния спектакъл „Цветове” е номиниран за най-престижната награда „Икар” на САБ.
През 2007 г. театърът отново е номиниран за националната театрална награда на Съюза на артистите в България – „Икар” за постановката „Спящата красавица”. Същата година театърът получава голямата награда на Община „Тунджа” -„Джон Атанасов” – златен, за принос в културния живот.
През 2008 г. театърът получава награда за режисура, за „Румето и старият лъв” – постановка Ангел Попов.
Същата година през м. юни театърът представя страната на Световния фестивал на изкуствата „Рио Локо” – Тулуза – Франция.
През м.октомври постановката „Румето и старият лъв” получава награда на Бурса, Република Турция.
През 2009 година на Националния куклено-театрален фестивал „Михаил Лъкатник”- специалната награда за творчески постижения на името на Георги Митев – Жоро.
През 2011 г. на Националния куклено-театрален фестивал „Михаил Лъкатник”:
- на Елена Дойчева – специална награда за съхраняване и популяризиране на българската драматургия за куклен театър.
- на Стефка Янчева – за актьорски постижения
- на Недко Данев – за иновационно сценографско решение за спектакъла „Най-важното нещо”
Същата година театърът получава и награда за режисура на Ангел Попов за „Най-важното нещо”
През 2012 г. КТ „Г.Митев”-Ямбол участва в Празниците на славянската писменост и култура в гр. Болград, Одеска област.Първият куклен театър поканен от българската общност в Украйна.
Същата година театърът получава и специална награда за интеграция и международни отношения – гр. Галац, Румъния.
През 2013 година театърът участва в ІХ Зимен фестивал на изкуствата „Сцена, палитра, слово” – Пловдив със спектакъла „Червенокосият Джайлс от Хам” и получава награда за режисура на Станислав Стрински.
Куклен театър „Г.Митев”-Ямбол стана носител на Голямата награда, статуетка на големия български склуптор Георги Чапкънов „Играещият човек” за смелостта да се върнат играещите и одухотворени кукли на сцената – на Националния куклено-театрален фестивал „Михаил Лъкатник” – 2013 г.
През м. октомври 2013 г. театърът участва в ХІV Международен куклено-театрален фестивал „Интерлялка” в Ужгород, Украйна и получи наградата на зрителите за спектакъла „Спящата красавица” – драматизация и постановка Ангел Попов.
През 2014 г. на фестивала „Сцена, палитра, слово” – Пловдив театърът получава наградата за най-добър спектакъл – „Било, не било” – режисьор Христина Арсенова и награда на сценичната група за техническо изпълнение.
През 2015 г. на същия този фестивал театърът получава награда за сценография и кукли на „Аладин и вълшебната лампа”.
През м. април същата година на Националния куклено-театрален фестивал „Михаил Лъкатник” театърът получава наградата на САБ за цялостен спектакъл „Аладин и вълшебната лампа” и награда за мъжка роля на Тихомир Трифонов.
Куклен театър „Георги Митев” – Ямбол е домакин на Националния куклено-театрален фестивал „Михаил Лъкатник” с международно участие. Куклен театър – Ямбол е член на Съюза на артистите в България член на УНИМА и от 2007 година пълноправен член на ЮНЕСКО.
Театърът е домакин на Националния куклено-театрален фестивал „Михаил Лъкатник“ с международно участие.