СЕЛЕКЦИЯ ЗА НАЦИОНАЛНИЯ КУКЛЕНО – ТЕАТРАЛЕН ФЕСТИВАЛ „МИХАИЛ ЛЪКАТНИК“ – ЯМБОЛ 2025
- „Малкият Макс“ по Ерих Кестнер, драматизация Симон Еди Шварц, режисьор Веселин Бойдев, сценография и кукли Ханна Шварц, Държавен куклен театър „Георги Митев“ – Ямбол
- „Небивалици с букви“ по книгата на Цветанка Брестничка „Небивалици с буквите от А до Я“, драматизация и режисура Елица Петкова, сценография и кукли Ива Гикова, Ивайло Николов, Столичен куклен театър
- „Маншон, Полуобувка и Мъхеста брада“ по Ено Рауд, режисьор Йордан Тинков, сценография и кукли Георги Бараков, Младежки театър „Николай Бинев“
- „Къде отиваш конче“ от Рада Москова, реж. Борислав П. Петранов, сценография Ханна Шварц, Държавен куклен театър – Бургас
- „Храбрият оловен войник“ по Ханс Кристиян Андерсен, драматизация и режисура Иван Колев, сценография и кукли Христина Младенович-Храстче, Държавен куклен театър – Варна
- „Лудориите на Карлсон“ по Астрид Линдгрен, режисура, сценография и кукли Леонард Капон, Държавен куклен театър „Дора Габе“ – Добрич
- „Мечо Пух“ по Алън Милн, драматизация и режисура Анна-Валерия Гостанян, сценография и кукли Наталия Гочева, Държавен куклен театър – Пловдив
- ДЪРЖАВЕН КУКЛЕН ТЕАТЪР – СЛИВЕН – – за конкурса в КТ – Ямбол „ЖАБОКЪТ ПРИНЦ”
- „Глупавият Ханс“ по приказката на Братя Грим „Птицата кондор“, драматизация и режисура Ирослав Петков, сценография и кукли Мария Ибришимова, Общински куклен театър – Благоевград
- „Новите дрехи на краля“ по Ханс Кристиян Андерсен, художествен консултант Анна-Валерия Гостанян, сценография Мария Карамаркова, кукли Ангелина Янакиева, Театър „Хамелеон“
В последните години се откроява стремежът на куклените театри в страната да развиват репертоарната си политика с основен фокус – разширяване на художественото разнообразие за да среща аудиторията с палитрата от форми, с които общува кукленото изкуство.
В последните години ясно и категорично кукления театър се движи в посока за създаване на ярки и въздействащи спектакли, които поднасят теми напълно кореспондиращи със съвременния зрител. Освен утвърдените режисьорски имена навлизат и нови, които заставят достойно до своите учители и ментори и с творческа дързост се нареждат в афиша на водещите театри. Интересен е фактът, че тук говорим за ярки режисьорски индивидуалности, които успяват чрез работата си да създават облика на съвременния куклен театър в България.
Две от най-популярните и интересни режисьорски имена в кукления театър, които имаха своя успешен дебют на куклена сцена успяха в последните години да затвърдят позициите си. Елица Петкова и Анна-Валерия Гостанян и тази година се представиха със спектакли, които разкриват в пълнота творческата им индивидуалност с личен и разпознаваем почерк.
Най-новата премиера „Небивалици с букви“ на Елица Петкова, определено предизвика любопитството на най-малките. В последните години тя категорично защити извоюваната си позиция на куклената сцена с представянето на теми и сюжети, които и помагат за затвърждаване на силна връзка с подрастващата аудитория. Спектакълът пресъздава магията на буквите, оживяването им, техните чувства и емоции в различни ситуации – от това как биват изписвани до степента им на важност.
Работата на Анна-Валерия Гостанян се характеризира с внимание към детайла при изграждането на драматургичната структура и подчертаване на индивидуалистичните черти на персонажите, което помага за създаване на силна връзка със зрителската аудитория. Нейният спектакъл „Мечо Пух“ по Алън Милн в Държавен куклен театър – Пловдив се открои със силата на яркото творческо мислене на Гостанян при избора на ситуации, които предизвикват зрителя. В „Мечо Пух“ тя избира да постави любимия на поколения мечок в цех за мед, където открива своя най-добър и вече пораснал приятел Кристофър Робин.
Театър „Хамелеон“ представи своя поглед към добре познатата приказка на Ханс Кристиян Андерсен „Новите дрехи на краля“ с художествен консултант Анна-Валерия Гостанян. Екипът от млади съмишленици избрали да направят свой театър и да представят спектакли по техен избор и собствена рефлексия, фокусира вниманието на най-малките към темите за искреността, глупостта, властта. Безкомпромисно те говорят за лъжата и последиците от нея, че повторена много пъти тя се превръща в истина. Представление, което засяга и актуалната тема на съвременността – показността.
В селекцията достойно място заеха и двамата дебютиращи режисьори Йордан Тинков и Иван Колев, които се откроиха със спектакли, които насочват вниманието към приятелството, любовта и колко е важно да бъдеш верен на себе си.
Йордан Тинков завладява зрителската аудитория с историята за приятелството между трима странници, които тръгват на пътешествие и откриват своята сила и способност за извършване на героизъм. „Маншон, Полуобувка и Мъхеста брада“ говори за глобални въпроси като властта и страха, на разбираем и общодостъпен език, който кореспондира с най-малките. Независимо как изглеждаш и какво правиш, ти си способен да постигнеш неща, за които не си и подозирал, щом до теб имаш верни и добри приятели готови за приключение.
„Храбрият оловен войник“ по Ханс Кристиян Андерсен е дипломния спектакъл на режисьора Иван Колев, който пресъздава тази поетична история чрез собствениците на магазин за играчки. В спектакъла се съчетават различни техники, които спомагат за цялостно визуално въздействие върху публиката. Куклите и сценографията се отличават с внимание към детайла, а мапинг сцените само допълват действието на сцената, като спомагат за добро илюстриране света на въображението на героите.
Утвърдените творци защитиха имената си със спектакли, които въздействат със силата на стабилността в творческите решения и ясни позиции при избора на теми, които кореспондират ясно със съвременната публика.
Ивайло Марков избира текстът на Петя Миладинова „Ясен и Омая“ който е наситен с фантастични образи, символи и метафори, които говорят за любовта, съдбата, злините, саможертвата и волята на човек. Чрез елементи от българския фолклор и митологията се изгражда поетичен свят, в който реалното и нереалното се преплитат. Българските митологични същества предизвикват любопитството на зрителя и го изненадват с плътни и интересни образи.
Леонард Капон припомня „Лудориите на Карлсон“ като ни въвежда в света на Дребосъчето, което се запознава с Карлсон, който живее на покрива, има прека на гърба и може да лети. На сцената оживяват техните забавни случки, които провокират детското въображение за да докажат, че да си различен е смелост, а не слабост.
„Къде отиваш конче?“, един от най-хубавите и поетични текстове на Рада Москова оживява под режисьорската гледна точка на Борислав П. Петранов. Историята разказва се едно малко конче, което попада в света на „Големите”. Посланието е силно и ясно защитено през персонажа на Кончето, което по страшния път разбира, какво е необходимо, за да бъдеш смел и голям. В този свят то среща и най-добрия си приятел, с който осъзнават, че няма нищо страшно, когато не си сам и имаш до себе си някой, който държи на теб.
Историята на „Глупавият Ханс“ по приказката на Братя Грим ни представя Ирослав Петков с простичкото и ясно послание, че истината, послушанието и доброто отношение са най-доброто чудо на света.
Домакините на фестивала се представят с постановката на „Малкият Макс“ от Симон Еди Шварц под режисурата на Веселин Бойдев. Разказ за едно мъничко, мъничко момченце с големи мечти. История, която докосва зрителите с решителността и твърдата позиция на Макс, че когато преследваш своята цел си способен да преминеш през всички препятствия за да сбъднеш мечтата си.
В подбора на спектакли за тазгодишния фестивал водещ критерии беше те да представят облика на съвременния кукления театър в България и затвърждаване на позицията си, че кукления театър не е изкуство, предназначено само за деца. Всеки един от спектаклите, независимо от предварително зададеното възрастовото ограничение е рефлексия на глобални проблеми, засягащи общочовешки теми, засягащи личностните взаимоотношения.
16 януари 2025 г. Тинка Николова
(театровед)
ПРОГРАМА НКТФ „М.ЛЪКАТНИК”
22 – 26.АПРИЛ 2025 година
22.АПРИЛ – ВТОРНИК
10,00 – Държавен куклен театър – Бургас
„КЪДЕ ОТИВАШ, КОНЧЕ?”- КТ Ямбол
11,00 – ДЪРЖАВЕН КУКЛЕН ТЕАТЪР – БУРГАС
„КЪДЕ ОТИВАШ, КОНЧЕ?” – за конкурса
11,00 – Театрално – Огнена формация „ПОВЕЛИТЕЛИ НА МЕЧТИ”
невербална карнавална миниатюра „ЦВЕТНА ФЕЕРИЯ”- Градски парк – р-нт „Ален мак”
14,00 – Държавен куклен театър „ДОРА ГАБЕ” – ДОБРИЧ
„ЛУДОРИИТЕ НА КАРЛСОН”- КТ Ямбол
15,00 – ДЪРЖАВЕН КУКЛЕН ТЕАТЪР „ДОРА ГАБЕ” – ДОБРИЧ
„ЛУДОРИИТЕ НА КАРЛСОН” – за конкурса
16,00 -Театрално – Огнена формация „ПОВЕЛИТЕЛИ НА МЕЧТИ”
невербална карнавална миниатюра „ЦВЕТНА ФЕЕРИЯ”- пред НЧ„Съгласие”
16,30 – ТЪРЖЕСТВЕНО УЛИЧНО ШЕСТВИЕ
17,00 – ОТКРИВАНЕ НА НАЦИОНАЛНИЯ КУКЛЕНО – ТЕАТРАЛЕН ФЕСТИВАЛ „МИХАИЛ ЛЪКАТНИК” И НАГРАЖДАВАНЕ НА АВТОРИТЕ ОТ ЛИТЕРАТУРНИЯ КОНКУРС. ПРЕДСТАВЯНЕ НА СБОРНИКА „ПРИКАЗНА ФИЕСТА”XII
18,00 – Филм „УРОК ПО ЛЕТЕНЕ” – КТ Ямбол
23.АПРИЛ – СРЯДА
10,00 – Общински куклен театър – Благоевград – КТ Ямбол
„ГЛУПАВИЯТ ХАНС”
11,00 – ОБЩИНСКИ КУКЛЕН ТЕАТЪР – БЛАГОЕВГРАД
„ГЛУПАВИЯТ ХАНС” – за конкурса
11,00 – Куклен театър „ДЕДОРАН” – Хасково
„ДЖАФ И ПУСТИНЯТА”
Авторски моноспектакъл на Янко Митев – Градски парк – р-нт „Ален мак”
11,00 – Куклен театър „Мале – Мале” – София- Безистен (северна страна)
„ПРИКАЗЕН ВЕСЕЛОПЕД”
улично куклено представление
11,30 – ТВОРЧЕСКИ ПОРТРЕТ НА ПРОФ. Д-Р ДОЙЧИНА СИНИГЕРСКА – залата на Община Тунджа
14,00 – Държавен куклен театър – Пловдив
„МЕЧО ПУХ”- КТ Ямбол
15,00 – ДЪРЖАВЕН КУКЛЕН ТЕАТЪР – ПЛОВДИВ
„МЕЧО ПУХ” – за конкурса
16,00 – Куклен театър „ДЕДОРАН”- Хасково – пред „Безистен”
„ДЖАФ И ПУСТИНЯТА”
Авторски моноспектакъл на Янко Митев
16,00 – Куклен театър „Мале – Мале”- София – Градски парк – р-нт „Ален мак”
„ПРИКАЗЕН ВЕСЕЛОПЕД”
улично куклено представление
18,00 – Батумски куклен и младежки професионален държавен театър – град Батуми – Грузия
„АЛИСА В СТРАНАТА НА ЧУДСАТА”
24.АПРИЛ – ЧЕТВЪРТЪК
10,00 – СТОЛИЧЕН КУКЛЕН ТЕАТЪР – за конкурса в КТ – Ямбол
„НЕБИВАЛИЦИ С БУКВИ”
11,00 – Театър „ДЕТЕА”- Градски парк – р-нт „Ален мак”
11,00 – Театър „Темпо”- Република Турция
„ЩАСТЛИВАТА ПЕПЕРУДА” – НТС
14,00 – Младежки театър „Николай Бинев”- СОФИЯ
„МАНШОН, ПОЛУОБУВКА И МЪХЕСТА БРАДА”
15,00 – МЛАДЕЖКИ ТЕАТЪР „НИКОЛАЙ БИНЕВ”- СОФИЯ
„МАНШОН, ПОЛУОБУВКА И МЪХЕСТА БРАДА”- за конкурса театър –
16,00 – Театър „ДЕТЕА”- пред „Безистен”
16,00 – Куклен театър „ДЕДОРАН”- Хасково
„ДЖАФ И ПУСТИНЯТА”
Авторски моноспектакъл на Янко Митев – Градски парк – р-нт „Ален мак”
16,00 – Театър „Темпо”- Република Турция
„ЩАСТЛИВАТА ПЕПЕРУДА” – НТС
25.АПРИЛ – ПЕТЪК
10,00 – Държавен куклен театър – Варна – КТ Ямбол
„ХРАБРИЯТ ОЛОВЕН ВОЙНИК”
11,30 – ДЪРЖАВЕН КУКЛЕН ТЕАТЪР – ВАРНА
„ХРАБРИЯТ ОЛОВЕН ВОЙНИК” – за конкурса
11,00 – Куклен театър „ДЕДОРАН” – Хасково
„ДЖАФ И ПУСТИНЯТА”
Авторски моноспектакъл на Янко Митев – Градски парк – р-нт „Ален мак”
11,00 – Театър „Темпо”- Република Турция
„ЩАСТЛИВАТА ПЕПЕРУДА” – НТС
14,00 – Театър „Хамелеон”- Пловдив
„НОВИТЕ ДРЕХИ НА ЦАРЯ”- КТ Ямбол
15,00 – ТЕАТЪР „ХАМЕЛЕОН”- ПЛОВДИВ – за конкурса
16,00 – Филм „УЧИЛИЩЕ ЗА НАДЕЖДА”- НТС
11,00 – ДЪРЖАВЕН КУКЛЕН ТЕАТЪР – СЛИВЕН – – за конкурса в КТ – Ямбол
„ЖАБОКЪТ ПРИНЦ”
13,00 – ЗАКРИВААНЕ НА НАЦИОНАЛНИЯ КУКЛЕНО-ТЕАТРАЛЕН ФЕСТИВАЛ „МИХАИЛ ЛЪКАТНИК” 2025-та И НАГРАЖДАВАНЕ