23.03.2025
23.03.2025

СЕЛЕКЦИЯ ЗА НАЦИОНАЛНИЯ КУКЛЕНО – ТЕАТРАЛЕН ФЕСТИВАЛ „МИХАИЛ ЛЪКАТНИК“ – ЯМБОЛ 2025

  1. „Малкият Макс“ по Ерих Кестнер, драматизация Симон Еди Шварц, режисьор Веселин Бойдев, сценография и кукли Ханна Шварц, Държавен куклен театър „Георги Митев“ – Ямбол
  2. „Небивалици с букви“ по книгата на Цветанка Брестничка „Небивалици с буквите от А до Я“, драматизация и режисура Елица Петкова, сценография и кукли Ива Гикова, Ивайло Николов, Столичен куклен театър
  3. „Маншон, Полуобувка и Мъхеста брада“ по Ено Рауд, режисьор Йордан Тинков, сценография и кукли Георги Бараков, Младежки театър „Николай Бинев“
  4. „Къде отиваш конче“ от Рада Москова, реж. Борислав П. Петранов, сценография Ханна Шварц, Държавен куклен театър – Бургас
  5. „Храбрият оловен войник“ по Ханс Кристиян Андерсен, драматизация и режисура Иван Колев, сценография и кукли Христина Младенович-Храстче, Държавен куклен театър – – Варна
  6. „Лудориите на Карлсон“ по Астрид Линдгрен, режисура, сценография и кукли Леонард Капон, Държавен куклен театър „Дора Габе“ – Добрич
  7. „Мечо Пух“ по Алън Милн, драматизация и режисура Анна-Валерия Гостанян, сценография и кукли Наталия Гочева, Държавен куклен театър – Пловдив
  8. „Ясен и Омая“ от Петя Миладинова, режисьор Ивайло Марков, сценография и кукли Наталия Гочева, Държавен куклен театър – Русе
  9. „Глупавият Ханс“ по приказката на Братя Грим „Птицата кондор“, драматизация и режисура Ирослав Петков, сценография и кукли Мария Ибришимова, Общински куклен театър – Благоевград
  10. „Новите дрехи на краля“ по Ханс Кристиян Андерсен, художествен консултант Анна-Валерия Гостанян, сценография Мария Карамаркова, кукли Ангелина Янакиева, Театър „Хамелеон“

В последните години се откроява стремежът на куклените театри в страната да развиват репертоарната си политика с основен фокус – разширяване на художественото разнообразие за да среща аудиторията с палитрата от форми, с които общува кукленото изкуство.

В последните години ясно и категорично кукления театър се движи в посока за създаване на ярки и въздействащи спектакли, които поднасят теми напълно кореспондиращи със съвременния зрител. Освен утвърдените режисьорски имена навлизат и нови, които заставят достойно до своите учители и ментори и с творческа  дързост се нареждат в афиша на водещите театри. Интересен е фактът, че тук говорим за ярки режисьорски индивидуалности, които успяват чрез работата си да създават облика на съвременния куклен театър в България.

Две от най-популярните и интересни режисьорски имена в кукления театър, които имаха своя успешен дебют на куклена сцена успяха в последните години  да затвърдят позициите си. Елица Петкова и Анна-Валерия Гостанян и тази година се представиха със спектакли, които разкриват в пълнота творческата им индивидуалност с личен и разпознаваем почерк.

Най-новата премиера „Небивалици с букви“ на Елица Петкова, определено предизвика любопитството на най-малките. В последните години тя категорично защити извоюваната си позиция на куклената сцена с представянето на теми и сюжети, които и помагат за затвърждаване на силна връзка с подрастващата аудитория. Спектакълът пресъздава магията на буквите, оживяването им, техните чувства и емоции в различни ситуации – от това как биват изписвани до степента им на важност.

Работата на Анна-Валерия Гостанян се характеризира с внимание към детайла при изграждането на драматургичната структура и подчертаване на индивидуалистичните черти на персонажите, което помага за създаване на силна връзка със зрителската аудитория. Нейният спектакъл „Мечо Пух“ по Алън Милн в Държавен куклен театър – Пловдив се открои със силата на яркото творческо мислене на Гостанян при избора на ситуации, които предизвикват зрителя. В „Мечо Пух“ тя избира да постави любимия на поколения мечок в цех за мед, където открива своя най-добър и вече пораснал приятел Кристофър Робин.

Театър „Хамелеон“ представи своя поглед към добре познатата приказка на Ханс Кристиян Андерсен „Новите дрехи на краля“ с художествен консултант Анна-Валерия Гостанян. Екипът от млади съмишленици избрали да направят свой театър и да представят спектакли по техен избор и собствена рефлексия, фокусира вниманието на най-малките към темите за искреността, глупостта, властта. Безкомпромисно те говорят за лъжата и последиците от нея, че повторена много пъти тя се превръща в истина. Представление, което засяга и актуалната тема на съвременността  – показността.

В селекцията достойно място заеха и двамата дебютиращи режисьори Йордан Тинков и Иван Колев, които се откроиха със спектакли, които насочват вниманието към приятелството, любовта и колко е важно да бъдеш верен на себе си.

Йордан Тинков завладява зрителската аудитория с историята за приятелството между трима странници, които тръгват на пътешествие и откриват своята сила и способност за извършване на героизъм. „Маншон, Полуобувка и Мъхеста брада“ говори за глобални въпроси като властта и страха, на разбираем и общодостъпен език, който кореспондира с най-малките. Независимо как изглеждаш и какво правиш, ти си способен да постигнеш неща, за които не си и подозирал, щом до теб имаш верни и добри приятели готови за приключение.

„Храбрият оловен войник“ по Ханс Кристиян Андерсен е дипломния спектакъл на режисьора Иван Колев, който пресъздава тази поетична история чрез собствениците на магазин за играчки. В спектакъла се съчетават различни техники, които спомагат за цялостно визуално въздействие върху публиката. Куклите и сценографията се отличават с внимание към детайла, а мапинг сцените само допълват действието на сцената, като спомагат за добро илюстриране света на въображението на героите.

Утвърдените творци защитиха имената си със спектакли, които въздействат със силата на стабилността в творческите решения и ясни позиции при избора на теми, които кореспондират ясно със съвременната публика.

Ивайло Марков избира текстът на Петя Миладинова „Ясен и Омая“ който е наситен с фантастични образи, символи и метафори, които говорят за любовта, съдбата, злините, саможертвата и волята на човек. Чрез елементи от българския фолклор и митологията се изгражда поетичен свят, в който реалното и нереалното се преплитат. Българските митологични същества предизвикват любопитството на зрителя и го изненадват с плътни и интересни образи.

Леонард Капон припомня „Лудориите на Карлсон“ като ни въвежда в света на Дребосъчето, което се запознава с Карлсон, който живее на покрива, има прека на гърба и може да лети. На сцената оживяват техните забавни случки, които провокират детското въображение за да докажат, че да си различен е смелост, а не слабост.

„Къде отиваш конче?“, един от най-хубавите и поетични текстове на Рада Москова оживява под режисьорската гледна точка на Борислав П. Петранов. Историята разказва се едно малко конче, което попада в света на „Големите”. Посланието е силно и ясно защитено през персонажа на Кончето, което по страшния път разбира, какво е необходимо, за да бъдеш смел и голям. В този свят то среща и най-добрия си приятел, с който осъзнават, че няма нищо страшно, когато не си сам и имаш до себе си някой, който държи на теб.

Историята на „Глупавият Ханс“ по приказката на Братя Грим ни представя Ирослав Петков с простичкото и ясно послание, че истината, послушанието и доброто отношение са най-доброто чудо на света.

  Домакините на фестивала се представят с постановката на „Малкият Макс“ от Симон Еди Шварц под режисурата на Веселин Бойдев. Разказ за едно мъничко, мъничко момченце с големи мечти. История, която докосва зрителите с решителността и твърдата позиция на Макс, че когато преследваш своята цел си способен да преминеш през всички препятствия за да сбъднеш мечтата си.

В подбора на спектакли за тазгодишния фестивал водещ критерии беше те да  представят облика на съвременния кукления театър в България и затвърждаване на позицията си, че кукления театър не е изкуство, предназначено само за деца. Всеки един от спектаклите, независимо от предварително зададеното възрастовото ограничение е рефлексия на глобални проблеми, засягащи общочовешки теми, засягащи личностните взаимоотношения.

16 януари 2025 г.                              Тинка Николова                                                                                                            

                                                               (театровед)                                                                                       

 

СЕЛЕКTИРАНИ ПИЕСИ ЗА КУКЛЕНО-ТЕАТРАЛЕН ФЕСТИВАЛ

„МИХАИЛ ЛЪКАТНИК”2023

29.05.- 1.06.2023

01. МЛАДЕЖКИ ТЕАТЪР „Н.БИНЕВ” – СОФИЯ

„ПРИНЦЕСАТА И СКЪСАНИТЕ ОБУВКИ”

02. КУКЛЕН ТЕАТЪР БУРГАС

„МИСИЯ СПЯЩАТА КРАСАВИЦА”

03. КУКЛЕН ТЕАТЪР ВАРНА

„АЛИСА В ОГЛЕДАЛНИЯ СВЯТ”

04. КУКЛЕН ТЕАТЪР ПЛОВДИВ

„НЕЗНАЙКО В СЛЪНЧЕВИЯ ГРАД”

05. КУКЛЕН ТЕАТЪР РУСЕ

„ТОМ СОЙЕР”

06. КУКЛЕН ТЕАТЪР СЛИВЕН

„ВСЕЛЕНАТА НА КРИСТОФЪР”

07. КУКЛЕН ТЕАТЪР ТЪРГОВИЩЕ

„БРЕМЕНСКИТЕ МУЗИКАНТИ”

08. КУКЛЕН ТЕАТЪР ХАСКОВО

„ПАКОСТНИКЪТ”

09. КУКЛЕН ТЕАТЪР „ГЕОРГИ МИТЕВ – ЖОРО”- ЯМБОЛ

„ЗЛАТНОТО КЛЮЧЕ”

10. КУКЛЕН ТЕАТЪР ГАБРОВО

„ОГНИВОТО”


СПЕКТАКЛИ В КОНКУРСНАТА ПРОГРАМА НА НАЦИОНАЛНИЯ КУКЛЕНО-ТЕАТРАЛЕН ФЕСТИВАЛ „МИХАИЛ ЛЪКАТНИК“ 2022 г.

С Е Л Е К Ц И Я

  1. „Славеят“ – Държавен куклен театър Сливен
  2. „Кученцето, което не знаеше да лае“ – Държавен куклен театър Пловдив
  3. „Хензел и Гретел“ – Драматично-куклен театър Хасково
  4. „Лече буболече“ – Фондация „Театър Хамелеон“ –Пловдив
  5. „Вълкът и седемте козлета“ – Държавен куклен театър Добрич
  6. „Капитан, капитане“ – Държавен куклен театър Бургас
  7. „Пипи дългото чорапче“ – Държавен куклен театър „Георги Митев“- Ямбол

 СЪПЪТСТВАЩА ПРОГРАМА

    1. „Полетът“ – Театрална формация – гр. Перуджа, Италия
    2. „ Приказката на пощальона“ – НИ Албански театър за деца и младежи – Скопие, Северна Македония

 


Похвални са усилията на Куклен театър – Ямбол за пореден път да организира вдъхновяващ празник за децата на Ямбол, като ги срещне с най-добрите куклени спектакли за изминалите няколко години. От изгледаните над двадесет предложени представления и въпреки ограниченията, с които Ковид пандемията ни принуждава да се съобразяваме, в селекцията на Националния куклено-театрален фестивал „Михаил Лъкатник“ са подбрани седем спектакъла. Те представят кукления театър в неговото разнообразие на форми и средства, и в най-важната му роля – като възможност за пълноценно общуване с детската аудитория.

В програмата присъстват адаптации на любими детски приказки и срещи с познати герои. Включени са едни от най-популярните сюжети на Братя Грим по „Снежанка и седемте джуджета“ на Куклен театър „Георги Митев – Жоро“ – Ямбол, „Хензел и Гретел“ на Драматично-куклен театър „Иван Димов“ – Хасково и „Вълкът и седемте козлета“ на Куклен театър „Дора Габе“ – Добрич. Театърът-домакин е представен и с втори спектакъл в конкурсната програма. Това е адаптация по романа за непокорното и смело момиченце, на което поколения наред се възхищават – „Пипи – дългото чорапче“ от Астрид Линдгрен. Друг любим автор на малко по-големите деца – Ханс Кристиян Андерсен е представен с екзотичната китайска приказка „Славеят“ на Куклен театър – Сливен. В основата на образния свят в представлението по Джани Родари на Куклен театър – Пловдив „Кученцето, което не можеше да лае“ са различни музикални инструменти. Интересният сценичен език и музика му носят номинация за национална награда Икар 2021. Приключенията на малкото симпатично създание от известната приказка на Георги Авгарски „Лече-буболече“ на театър „Хамелеон“ – Пловдив буквално оживяват в среда от естествени материали, събрани от природата.

Всички спектакли в таз годишната селекция предлагат занимателен и оригинален прочит, разнообразни куклено-театрални игрови средства и изключително изобретателна визуална и музикална среда. Убедена съм, че те ще намерят верен подход към детската аудитория, ще поставят важни въпроси, ще събудят нови усещания и най-вече ще провокират децата да мислят и да фантазират чрез необятното поле на изкуството, наречено куклен театър.

Селекционер: Д-р Зорница Каменова, театровед

 


Селекция за фестивал „Михаил Лакатник” 2019

СПЕКТАКЛИ ЗА ЯМБОЛ 2019

  1. Столичен куклен театър – СТРАНАТА НА ОЗ, реж. Елица Петкова
  2. Театър 199“В.Стойчев“ – БУРАТИНО, реж. Жени Пашова, Петър Пашов – младши
  3. КТ-Бургас – МАГЬОСНИКЪТ ОТ ОЗ, реж. Слави Маленов
  4. КТ-Варна – ПРИКЛЮЧЕНИЯТА НА ЛУКЧО, реж.Бисерка Колевска
  5. КТ-Видин – ПРИНЦЕСАТА И ГРАХОВОТО ЗЪРНО, реж. Магдалена Митева
  6. КТ –Габрово –СНЕЖАНКА И СЕДЕМТЕ ДЖУДЖЕТА, реж.Теменужка Коларова
  7. ДКТ-Пазарджик- ПИНОКИО, реж.Бисерка Колевска
  8. КТ-Сливен – БЯЛА ПРИКАЗКА, реж. Боньо Лунгов
  9. Т-р Карлсон – КАРЛСОН,КОЙТО ЖИВЕЕ НА ПОКРИВА, реж. Мария Банова
  10. ДКТ – Шумен – ЗАКУСКА ЗА ПРИНЦЕСИ, реж. Съби Събев

Резерва

ДКТ – Хасково  „Пинокио“, реж. Лео Капон

СЕЛЕКЦИОНЕР – БОГДАНА КОСТУРКОВА – ТЕАТРОВЕД